Zakopane Noclegi

  Noclegi
  Apartamenty
  Kwatery
  Pensjonaty
  Hotele
  Domki Letniskowe
  Ośrodki Wypoczynkowe
  Schroniska Młodzieżowe
  Schroniska Górskie
  O Zakopanem
  Historia
  Położenie
  TPN
  Ogłoszenia
  Urząd Miasta
  Przetargi
  Narty
  Wyciągi Narciarskie
  Szkoły Narciarskie
  Wypożyczalnie Sprzętu
  Przewodnik
  Apteki
  Banki
  Bankomaty
  Galerie
  Muzea
  Opieka Medyczna
  Policja
  Rozrywka i Gastronomia
  Stacje Paliw
  Ważne Telefony
  Okolice
  Białka Tatrzańska
  Bukowina Tatrzańska
  Kościelisko
  Poronin
  Bezpieczeństwo
  Zimowe Zagrożenia
  Wskazówki
  Warto Zabrać
  Pierwsza Pomoc
  Wzywanie Pomocy
  TOPR
  GOPR
  Galeria Zdjęć
  Galeria 1
  Galeria 2
  Galeria 3
  Galeria 4
  Meteorologia
  Wstęp
  Pogoda
  Groźby Natury
  Biometeorologia
  Serwisy Pogodowe

 HISTORIA

Zakopane Noclegi

Pierwotnie Kotlina Zakopiańska porośnięta była lasami. Nazwa miasta, która jest prawdopodobnie konsekwencją tego faktu iż- wywodzi się ona od terminu "zakopane", oznaczającego teren wykarczowany pod polanę.

Jako pierwsze pojawiły się tu sezonowe osady pasterskie, które przekształciły się w wieś w drugiej połowie XIV wieku. Początkowo była własnością króla a w 1772 roku została zagarnięta przez cesarsko-królewski skarb austriacki, który z kolei sprzedał ją wraz z częścią Tatr rodzinie Homolacsów w 1824 roku. Za ich panowania rozwijały się właściwie tylko KuŸnice, za sparawą znajdującego się tam zakładu metalurgicznego. Turystyczną wegetację miasta przerwało powstanie Towarzystwa Tatrzańskiego w roku 1873. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński- lekarz, przyrodnik i pionier taternictwa, aktywnie promujący Zakopane. Trzy lata póżniej miejscowość uzyskała statut uzdrowiska. Kiedy w 1889r nabył ją Władysław Zamoyski, posiadała juz ponad 3000 mieszkańców. Dalszy rozwój miasteczka stał się możliwy dzięki wybudowaniu drogi do Nowego Targu oraz doprowadzeniem lini kolejowej z Chabówki. Łatwiejsza dostępność Zakopanego zaoowocowała wyraŸnym wzrostem liczby gości. Na początku XX wieku powstało wiele sanatoriów i pensjonatów. Przybywał tu świat artystyczny z całej Polski, między innymi Stanisław Witkiewicz. Wprowadził on pojęcie "stylu zakopiańskiego", który szczególnie przyjął się w budownictwie willowym i do dziś jest znakiem firmowym Podhala. Dynamiczny rozwój Zakopanego trwał nieprzerwanie również w latach międzywojennych. Zbudowano skocznię pod Krokwią i dwukrotnie (1929r i 1939r) odbyły się tu Narciarskie Mistrzostwa świata FIS. W 1933 roku Zakopane otrzymało prawa miejskie. W latach okupacji w hotelu Palace mieściła się placówka gestapo, skąd kierowano akcją "Goralenvolk", mającej na celu pozyskanie górali.

Zakopane Noclegi

W roku 1955 Rząd uchwalił ustawę dot. rozwoju miasta pod kątem turystyki, rekreacji i sportu. Przyniosła ona korzystne zmiany i inwestycje- powstał dworzec PKS, Dom Turysty, Ośrdek Szkolenia Sportowego pod Krokwią (przebudowano również samą skocznie skocznię) a poczta otrzymała nowy pawilon.

Zakopane Noclegi

Dziś Zakopane jest najważniejszym polskim ośrodkiem sportów i turystyki górskiej.

 Polecamy


MEDISANA Świetlny Budzik z Radiem SAC
Cena: 379.00 zł brutto
Promocja:
165.00 zł brutto
 MEDISANA Ultradźwiękowy Nawilżacz Powietrza Medibreeze
Cena: 299.00 zł brutto
Promocja:
219.00 zł brutto
 MEDISANA Termometr FTC
Cena: 17.00 zł brutto
Promocja:
9.00 zł brutto
 MEDISANA Poduszka RBO do masażu rolkowego
Cena: 434.99 zł brutto
Promocja:
229.00 zł brutto
 MEDISANA Waga osobowa PSM z funkcjami analizy
Cena: 255.00 zł brutto
Promocja:
97.99 zł brutto
 


 

Oferta zawarta na stronie www.e-zakopane.info.pl nie jest ofertą handlową w myśl przepisów prawa handlowego. Ceny są cenami orientacyjnymi.

 

Copyright C 2005 e-Zakopane.info.pl